niedziela, 4 lutego 2018

Chowanie początkowej i końcowej nici

Podczas projektu PIKOTEK okazało się, że zmorą Waszą jest chowanie nitek. Zresztą moją też.

Chcę się podzielić z Wami moją metodą. Teraz przeprowadzę na zdjęciach instruktarz. Początki będą bardzo trudne, ale w miarę stosowania tej metody dojdziecie do wprawy. 

To nie jest łatwe, ale jak to opanujecie ułatwi Wam frywolit-kowanie. Ja bardzo często z tego korzystam, w szczególności gdy wykonuję frywolitkę z nici bawełnianych grubości odpowiadającej kordonkowi Aida 15 lub 20. Również sprawdzone przy kordonku Lizbeth nr 10 -20. 

Zapraszam do korzystania z tej metody, chociaż wydaje mi się, że Ameryki nie odkryłam, ale chcę się z Wami nią podzielić. Pomóc, ułatwić.

Dodatkowo będą Ci potrzebne płaskie szczypce oraz ''Gum Butler Eez-Thru'' tzw. przewleczki do nici dentystycznych. Tak, wiem brzmi to dziwnie. Zobaczcie na zdjęciu poniżej o co mi chodzi.


 Wewnątrz znajduje się 4-5 sztuk takich przewleczek. Są cieniutkie.


Tak wygląda jedna sztuka. W górnej części jest oczko a w dolnej ''sklejone końce'' tworząc bardzo fajną przydatną rzecz właśnie do frywolitek.

Zaczynam wykonywać któryś z kolei rządek serwetki. Na samym już początku wykonywania rządku biorę jedną przewleczkę i zaczynam ją wprowadzać pod słupki. Staram się, aby to było przynajmniej 5-6 pełnych słupków.

U mnie tak się złożyło, że zaczynam robić kółeczko. Zwracajcie bardzo szczególną uwagę, gdzie będziecie łączyć początek i koniec rządku. Musicie pilnować oczek przewleczek.Tak się złożyło, że oczko przewleczki jest w miejscu zamykania się kółeczka.


 

Na kolejnym zdjęciu zobaczcie jak wygląda umieszczenie przewleczki. Dalej kontynuuję wykonywanie rządka, aż do ostatniego elementu. U mnie akurat ostatni element rządka to łuk.


Następnie zaczęłam wprowadzać drugą przewleczkę pod słupki. Zaczęłam ją wprowadzać, kiedy mam do wykonania jakieś ostatnie 5-6 pełnych słupków. Zobaczcie, jak teraz wygląda ułożenie przewleczki. Jest to bardzo ważne.


Przewleczki wprowadzone pod słupki i rządek zakończony. Brakuje tylko wiązania i chowania początku i końca nici. 

Odcinam czółenka zostawiając jakieś 30-40 cm nici po każdej ze stron.

 
Rozkładam serwetkę na płaskiej powierzchni i tak układam przewleczki i końce nici , aby się NIC NIE KRZYŻOWAŁO.
 

Biorę szydełko i wkłuwam je przy pierwszej przewleczce, aby przeprowadzić początek nici.Przeciągam ją.


 Dociągam początek i koniec rządka, należy uważać, aby przewleczki się nie skrzyżowały. To też jest ważne.


 
Następnie wykonuję dwa węzły. Jest to tak zwany węzeł płaski. Zobaczcie na zdjęciu. Nie zaciągam ich, tylko tak zostawiam.
 

 
Teraz będą mi potrzebne szczypce płaskie. Biorę jeden koniec nici i przekładam go przez oczko w przewleczce, ok. 5 cm. 


 
 


 
Szczypcami chwytam za przewleczkę i ją przeciągam, aż nić też przejdzie na drugą stronę, wzdłuż kółeczka. Musicie palcami przytrzymywać robótkę. Czasami, jak za mocno zaciśniecie supełki to może się przewleczka zerwać. Uważajcie bardzo w tych momentach. Jeśli zdarzy się, że przewleczka się zerwie to niestety wówczas musicie schować końcówkę nici za pomocą zwykłej igły.


 
Tak samo postępujecie z drugą końcówką nici. Uważajcie bardzo, aby Wam się przewleczki nie skrzyżowały, bo wtedy na pewno nie przeciągniecie nici. 
 
 

Teraz przechodzimy dopiero do zawiązywania węzła płaskiego.

Dociągam nici, tak aby kółeczko i łuk były bardzo blisko siebie, aby nie było żadnej przerwy.

 

Teraz przystępuję do zaciąganie pierwszego węzełka.

I zaciągam.

Teraz zaciągamy drugi węzełek


 Kolejnym etapem jest teraz przeciągnięcie już końcówek nici, tylko uważajcie bo nici lubią się skręcić i utworzyć węzełek. Ja korzystam wtedy z szydełka, albo można przytrzymywać nić kontrolując podczas przeciągania, aby nie utworzyła się niepotrzebny supełek

 I na koniec odcinamy nadmiar nici


 A tak wygląda serwetka po schowaniu niciTrzeba dużo trenować, aby dojść do wprawy.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny instruktaż. Czyli na zakupy i próbować. Dzięki serdeczne Agnieszko!

    OdpowiedzUsuń